چگونه ویزای فرانسه بگیریم؟

جهت اخذ ویزا فرانسه ، در قدم نخست ، می بایست نسبت به دریافت وقت سفارت فرانسه به صورت آنلاین از طریق سایت رسمی دولت فرانسه اقدام نمود. برای این کار، ابتدا می بایست یک حساب کاربری در وب سایت دولت فرانسه ایجاد نموده، سپس نسبت به تکمیل فرم درخواست ویزای فرانسه اقدام نمود. هر گونه خطا در فرایند اخذ وقت سفارت، از جمله تکمیل فرم و ارسال اطلاعات، موجب رد شدن وقت سفارت فرانسه خواهد شد. لذا توصیه می شود جهت دریافت وقت vfs فرانسه از طریق کارشناسان مجرب آژانس هواپیمایی سبزینه اقدام نمود.
 
هزینه ویزای فرانسه
 
سپس تا زمان فرا رسیدن زمان وقت سفارت و مراجعه حضوری به دفتر vfs گلوبال در هروی سنتر در تهران می بایست نسبت به فراهم آوردن مدارک مور نیاز ویزای فرانسه اقدام نمود. لیست کامل مدارک مورد نیاز برای ویزای فرانسه را می توانید کمی پایین تر مطالعه نمائید. لازم به ذکر می باشد که نیازی به فراهم آوردن تمام مدارک لیست شده نمی باشد، و مدارک مورد نیاز برای هر فرد با توجه به شرایط ایشان متفاوت می باشد. کارشناسان مجرب آژانس مسافرتی سبزینه با بررسی شرایط هر فرد، مدارک مورد نیاز مختص هر فرد را به ایشان معرفی کرده، و با مشاوره در خصوص تهیه مدارک بیشتر، به خصوص مدارک مالی، موجب افزایش درصد شانس ویزای فرانسه خواهند شد.
 
در نهایت بایستی به همراه مدارک اخذ ویزای فرانسه به شرکت vfs فرانسه در هروی سنتر در تهران جهت ارائه مدارک و انجام انگشت نگاری مراجعه نمود، و تا زمان مشخص شدن جواب ویزای فرانسه در انتظار ماند.
 
انواع ویزای فرانسه
انواع ویزای فرانسه به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود، که در ادامه به معرفی هر یک از انواع آن ها خواهیم پرداخت.
 
ویزای کوتاه مدت فرانسه
ویزای کوتاه مدت فرانسه به نوعی از ویزای فرانسه اشاره دارد که مدت مجاز اقامت آن کمتر از 90 روز باشد. به این معنی که متقاضی با در دست داشتن انواعی از ویزای فرانسه که در دسته کوتاه مدت قرار می گیرند مجاز به اقامت در خاک فرانسه بیش از 90 روز نیستند، و بایستی خاک فرانسه را پیش از آن مدت ترک نمایند. انواع ویزا کوتاه مدت فرانسه شامل ویزای توریستی، ویزای ترانزیت و برخی ویزاهای کاری فرانسه می باشد که مدت مجاز اقامت آن ها کمتر از 90 روز باشد.
 
ویزای توریستی فرانسه
ویزای توریستی فرانسه به نوعی از ویزای فرانسه اشاره دارد که جهت اهداف گردشگری و گاهاً اهداف درمانی اخذ می گردد. مدت اعتبار ویزا توریستی فرانسه (visa validity) تا سقف 6 ماه و مدت مجاز اقامت آن (duration of stay) تا سقف 3 ماه صادر می گردد. بدین معنی که متقاضی در یک بازه زمانی 6 ماهه می تواند به خاک فرانسه ورود کرده، و تا مدت 90 روز در خاک فرانسه اقامت داشته باشد. مسافر می بایست پیش از انقضای تاریخ اعتبار ویزای خود خاک فرانسه را ترک نماید.
 
متقاضی با در دست داشتن این نوع از ویزا، اجازه کار یا تحصیل در فرانسه را نداشته، و تنها مجاز به اقامت جهت اهداف گردشگری و یا اهداف درمانی می باشد.
 
اخذ ویزا فرانسه برای آن دسته از افرادی که از اعتبار و سابقه سفر بالایی برخوردار هستند، به صورت مولتی یا مولتیپل صادر می گردد. به این معنی که این افراد با در دست داشتن ویزای فرانسه مولتی می توانند در مدت زمان اعتبار ویزای خود به هر تعداد سفر که مایل بودند به خاک فرانسه ورود و خروج نمایند. ویزای فرانسه سینگل به این معنی می باشد که متقاضی در مدت زمان اعتبار ویزای خود، تنها یک بار می تواند به خاک فرانسه ورود کند، و پس از پایان سفر اعتبار ویزای وی به پایان می رسد.
 
بایستی به این نکته اشاره نمود که مدت اعتبار ویزای فرانسه برای افرادی که از اعتبار کمی برخوردار هستند به مدت اعتبار و مدت مجاز اقامت کمتری صادر می گردد. این قاعده برای اغلب متقاضیان ایرانی صدق می کند، و گاهاً شاهد صدور ویزای فرانسه به همان مدت زمان سفر متقاضی (به عنوان مثال ویزایی با مدت اعتبار 1 ماهه و مدت مجاز اقامت 15 روزه) بوده ایم.
 
ویزای توریستی فرانسه بدون دعوتنامه
وجود دعوتنامه در اخذ ویزای تضمینی فرانسه الزامی نیست، و چنانچه متقاضی از شرایط مناسب و مدارک کامل برخوردار باشد اخذ ویزای فرانسه تضمینی خواهد شد. ارائه دعوتنامه از فرانسه از خانواده متقاضی از اعتبار و تأثیر اندکی در درصد شانس اخذ ویزای فرانسه برخوردار است، و تنها دعوتنامه های کاری و تجاری (به عنوان مثال جهت شرکت در یک کنفرانس) و دعوتنامه های دانشگاهی (برای انجام تحقیقات یا پروژه های علمی) معتبر و تأثیرگذار می باشند.
 
ویزای توریستی فرانسه با دعوتنامه
ویزای توریستی فرانسه با دعوتنامه کاری یا دانشگاهی در درصد شانس ویزا فرانسه بسیار تأثیرگذار هستند. دعوتنامه کار از فرانسه به معنی شرکت در یک اتفاق تجاری (مانند حضور در یک کنفرانس، بازدید از یک پروژه یا معدن و …)، و دعوتنامه دانشگاهی از فرانسه به معنی شرکت در یک اتفاق علمی (مانند شرکت در یک تحقیق یا پروژه علمی) می باشد. دعوتنامه از خانواده در فرانسه از اعتبار و تأثیر اندکی در درصد شانس ویزا شدن فرانسه برخوردار است.
 
ویزای تجاری فرانسه
ویزای تجاری فرانسه یا france business visa به نوعی از ویزا گفته می شود که برای اهداف تجاری اخذ می گردد. اغلب ویزای کاری فرانسه (france work visa) با ویزای تجاری فرانسه اشتباه گرفته می شود. ویزای کاری برای افراد خاص و متخصصی اخذ می گردد که از طرف یک شرکت برای مدت کمتر یا بیشتر از 90 روز استخدام شده اند. در حالی که ویزای تجاری برای افرادی اخذ می گردد که از طرف یک شرکت ایرانی جهت بازدید از یک رویداد تجاری با دعوتنامه از طرف یک شرکت فرانسوی به این کشور سفر می نمایند. جهت اخذ ویزای تجاری فرانسه بایستی مدارکی مبنی بر همکاری فی مابین شرکت ها در ایران و فرانسه ارائه شود.
 
ویزای طولانی مدت فرانسه
ویزای طولانی مدت فرانسه در واقع نوعی از ویزا محسوب نمی شود، و مانند ویزای کوتاه مدت فرانسه به عنوان یک “دسته” محسوب می شود. ویزاهایی که مدت مجاز اقامت آن ها بیشتر از 90 روز صادر شود، در واقع در دسته ویزاهای طولانی مدت فرانسه قرار خواهند گرفت. در گذشته، ویزای توریستی، کاری، تحصیلی و خانواده فرانسه برای ایرانیان تا سقف 4 سال اعتبار صادر می شد، ولی امروزه به علت جریانات و تحولات ایران و افزایش مهاجرت ایرانیان ویزای فرانسه از هر نوعی تا سقف اعتبار 1 ساله و مدت مجاز اقامت 6 ماهه صادر می گردد.
 
ویزای تحصیلی فرانسه
ویزای تحصیلی فرانسه به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت اهداف تحصیلی اخذ می گردد. این نوع از ویزا بسته به هدف متقاضی به 2 نوع کوتاه مدت (زیر 90 روز) و بلند مدت (بیش از 90 روز) صادر می گردد. جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بایستی ابتدا نسبت به دریافت پذیرش تحصیلی از فرانسه اقدام نمود. سپس بایستی نسبت به دریافت وقت سفارت فرانسه تحصیلی اقدام نمود، و در روز معین شده جهت ارائه مدارک و انگشت نگاری به vfs فرانسه در تهران مراجعه نمود. ویزای تحصیلی فرانسه با برچسب Etudiant به معنی Student صادر می گردد.
 
ویزای کاری فرانسه
ویزای کاری فرانسه به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت اهداف کاری بلند مدت (بیش از 90 روز) و کوتاه مدت (کمتر از 90 روز) اخذ می گردد. متقاضی جهت اخذ ویزای کاری فرانسه می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه کاری از فرانسه اقدام نماید. سپس بایستی نسبت به دریافت وقت تجاری سفارت فرانسه از طریق آژانس سبزینه اقدام نمود. پس از آن، بایستی در روز معین شده به دفتر vfs گلوبال جهت ارائه مدارک مورد نیاز اخذ ویزای شینگن فرانسه و انگشت نگاری مراجعه نمود، و تا زمان مشخص شدن جواب ویزا فرانسه در انتظار ماند.
 
ویزای ملاقات خانواده و دوستان فرانسه
ویزای ملاقات خانواده و دوستان فرانسه به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت بازدید از خانواده در فرانسه اخذ می گردد. این نوع ویزا فقط برای افرادی صادر می گردد که خانواده آن ها دارای شهروندی یا اقامت فرانسه باشند. مدت مجاز اقامت ویزای بازدید خانواده 3 ماهه الی 1 ساله می باشد. متقاضی پس از وارد شدن به خاک فرانسه می بایست نسبت به دریافت مجوز اقامت فرانسه اقدام نماید.
 
ویزای ترانزیت فرودگاهی فرانسه
ویزای ترانزیت فرودگاهی فرانسه به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت تعویض پرواز در فرودگاه فرانسه اخذ می گردد. دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه در فرانسه را نخواهد داشت.
 
ویزای ورود مجدد فرانسه
ویزای ورود مجدد فرانسه یا ویزای بازگشت فرانسه مختص افرادی است که مجوز اقامت دائم فرانسه را دارند. چنانچه این افراد قصد بازگشت به فرانسه داشته باشند ولی مجوز اقامت دائم فرانسه آن ها مفقود، دزدیده یا اعتبار آن به پایان رسیده باشد، نیاز به اخذ ویزای بازگشت فرانسه دارند.
 
 
شرایط اخذ ویزای فرانسه چیست؟
شرایط اخذ ویزای فرانسه شامل شرایط سنی و تأهل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا فرانسه می باشد. افراد متأهل و بالای 30 سال از شانس ویزای فرانسه بیشتری برخوردار هستند. البته افراد مجرد و زیر 30 سال نیز، چنانچه مدارک آن ها تکمیل باشد، از شانس اخذ ویزای فرانسه نیز برخوردار هستند. هر گونه مدارکی که نشان دهنده وابستگی های متقاضی در کشور خود و تضمین بازگشت وی به ایران پس از پایان سفر باشد، درصد شانس ویزای فرانسه را افزایش خواهد داد. مدارکی که نشان دهنده وابستگی های متقاضی در کشور خود (مانند خانواده) و توانایی تأمین هزینه های سفر باشد، افسر ویزا را متقاعد به بازگشت متقاضی به کشور خود می کند. سابقه سفر به هر کشوری در جهان نیز در اثبات توریست بودن متقاضی بسیار مأثر می باشد. چنانچه متقاضی از شرایط مناسب و مدارک کامل برخوردار باشد، اخذ ویزای فرانسه تضمینی خواهد شد.
 
منبع: سبزینه