بهترین مکان های دیدنی هند

 هند یکی از بزرگ‌ترین، زیباترین و عجیب‌ترین کشورهای جهان است که با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر، مردمانی با فرهنگ‌های متنوع و مکان‌هایی زیبا، رنگارنگ و متنوع برای سلیقه‌های گوناگون دارد. گفته می‌شود که این کشور بیش از ۲۰۰۰ گروه مذهبی داشته و مردم آن به بیش ۲۰۰ زبان صحبت می‌کنند. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با جاهای دیدنی هند آشنا شوید.

با توجه به مساحت و جمعیت هندوستان، این کشور تنوع فرهنگی، مناظر چشم‌نواز، بناها و مکان‌های باشکوه فراوانی دارد که باعث حیرت همگان می‌شود. در ادامه می‌توانید لیستی از بهترین مناطق توریستی و جاهای دیدنی هند که در سفر به این کشور نباید بازدید از آن‌ها را از دست داد مشاهده کنید. لازم به ذکر است که هزینه‌ها در سفر به هند نسبتا پایین بوده و این کشور از جمله کشورهای ارزان آسیایی محسوب می‌شود.

۱. تاج محل

تاح محل بدون شک در هر لیستی از جاهای دیدنی هندوستان وجود خواهد داشت. این بنای باشکوه با کاشی‌های مرمر سفید در آگرا واقع شده و بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به دستور امپراتور موقال شاه جهان، و به یاد همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. این ساختمان باشکوه که از آن با عنوان «قطره اشکی بر گونه ابدیت» نیز یاد می‌شود، یکی از شاهکارهای معماری موقال بوده و از جمله مکان‌هایی است که اکثریت مردم حداقل نام آن را شنیده‌اند. در تاج محل علاوه بر آرامگاه گنبدی با مرمرهای سفید، چندین ساختمان زیبای دیگر، حوض‌ها و باغ‌های بزرگ و وسیع همراه با درختان و گل و گیاهان زیبا نیز وجود دارند که در کنار یکدیگر باعث بوجود آمدن این مکان باشکوه شده‌اند.

۲. واراناسی

واراناسی (Varanasi) در سواحل رود گنگ (Ganges) واقع شده و مکانی مقدس برای هندوها، بودایی‌های و جین‌ها است. واراناسی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که از زمان‌های بسیار دور مردم به طور مداوم در آن سکونت داشته‌اند و از خیلی جهات متجلی بهترین و بدترین جنبه‌های هند می‌باشد. شاید بتوان گفت که صحنه‌ای که در آن زائرین این مکان در آن قربانی‌های خود را در کنار معابد چند صد ساله و در کنار رود گنگ انجام می‌دهند، یکی از تاثیرگذارترین صحنه‌های کل جهان باشد.

۳. غارهای الورا

غارهای الورا در هند در بین قرن‌های پنجم و دهم ساخته شده‌اند و عمر برخی از آن‌ها به قرن ششم میلادی بازمی‌گردد. در این مجموعه غارها که یکی از بزرگ‌ترین غارهای جهان به شمار می‌روند، بیش از ۱۰۰ غار وجود دارد که ۳۴ مورد از آن‌ها برای بازدید عموم در دسترس هستند. بزرگ‌ترین حفاری یکپارچه سنگی نیز در این غار واقع شده است و به همین دلیل نیز گفته می‌شود که هنر حفاری غار را می‌توان در این مکان مشاهده کرد.

۴. جایسالمر

جایسالمر در غربی‌ترین نقطه‌ راجاستان و نزدیک مرز پاکستان قرار گرفته و شهری بیابانی است. دیواره‌های ماسه‌سنگی این شهر طلایی مانند صحنه‌ای از شب‌های عربی است که در آن قلعه جایسالمر همانند تاجی بر روی شهر واقع شده است. علی‌رغم تمام سروصداهای موجود در این شهر و ازدحام جمعیت در آن، باز هم این شهر خود را به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی و جاهای دیدنی هند معرفی کرده است.
 

۵. هارماندیر صاحب

هارماندی صاحب (Harmandir Sahib) که بیشتر با نام معبد طلایی شناخته می‌شود، یکی از اصلی‌ترن جاذبه‌های توریستی آمریتسار بوده و یکی از مکان‌های مهم برای پیروان مذهب سیک می‌باشد. این معبد حیرت‌انگیز که قسمت فوقانی آن با ورقه‌های طلایی پوشانده شده است، همیشه مملو از زائران هندی مشتاقی است که برای بازدید از آن و عبادت در این مکان مقدس به آمریتسار آمده‌آند.

۶. پارک ملی کانها

پارک ملی کانها (Kanha) یکی از زیباترین ذخایر حیات وحش در آسیا بوده و یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن ببر در هند است. مناظر زیبای این پارک ملی در کنار درختان باشکوه بامبو و سال، همراه با حیوانات بی‌نظیری که در این پارک ملی زندگی می‌کنند، آن را تبدیل به یکی از باشکوه‌ترین مکان‌های هندوستان کرده‌اند که توریست‌های علاقمند به حیات وحش در سفر خود به این کشور آن را از دست نمی‌دهند.

۷. پالولم

پالولم یکی از زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین سواحل گوآ است که در جنوبی‌ترین نقطه این منطقه واقع شده است. این ساحل زیبا با پرتگاه‌های طبیعی از هر طرف احاطه شده و به دریایی آرام منتهی می‌شود. اگر جزء افرادی هستید که به دنبال ساحلی زیبا، همراه با مجموعه‌ای از رستوران‌های ارزان و هتل‌هایی مناسب، زندگی و میهمانی‌های شبانه و مردم محلی خونگرم هستید، ساحل پالولم بدون شک مناسب‌ترین مکان برای شما در سفر به هند می‌باشد.

۸. معبد ویروپاکشا

معبد ویروپاکشا (Virupaksha) در شهر هامپی هند واقع شده که در ابتدا به عنوان یک مقبره کوچک ساخته شده بود و رفته رفته تبدیل به مجموعه‌ای بزرگ در منطقه شد. گفته می‌شود که این معبد از قرن هفتم پیش از میلاد مورد استفاده بوده است و به همین دلیل از آن به عنوان قدیمی‌ترین معبد هندو در کشور هندوستان یاد می شود.

۹. خاجوراهو

خاجوراها (Khajuraho) مجموعه‌ای از معابد است که در آن هنر و عشق ترکیب شده و نتیجه آن یکی از بهترین معابد هنری قرون وسطی نه تنها در هند، بلکه در جهان شده است. این مجموعه در قرن دهم میلادی ساخته شده است که البته از مجموع ۸۵ معبد اصلی، تنها ۲۵ عدد از آن‌ها باقی مانده‌اند. نقش‌های درست شده بر روی دیواره‌های این معابد نشان‌دهنده نوع زندگی زنان در قرون وسطی هستند.

۱۰. معبد میناکشی آمان

معبد میناکشی آمان (Meenakshi Amman Temple) یک معبد باشکوه هندو بوده و سابقه آن به قرن ششم بازمی‌گردد که البته بیشتر بناهای حال حاضر این مجموعه تقریبا هزار سال بعد شاخته شدند. این معبد که در رود وایگا (Vaigai River) واقع شده است، به شاید مهم‌ترین معبد در مادورای باشد که خود شهری ۲۵۰۰ ساله است. در این مجموعه حدود ۱۴ برج وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به یک خدا و یا شخص خاص وقف شده‌اند. حدود ۳۳۰۰۰ مجسمه و نقاشی را می‌توان در این مجموعه مشاهده کرد که هریک متعلق به زمان‌‌های مختلفی هستند.