پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت کانادا چیست؟

پیکاپ ویزا کانادا چیست؟ 
پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت، بهترین شیوه برای اخذ ویزای کشورهایی است که در داخل ایران سفارت‌خانه ندارند. در این شیوه، نماینده‌ای از طرف متقاضی، پاسپورت‌ها را به سفارت کشور مقصد می‌برد و کلیه‌ی مراحل اخذ ویزا شامل ارسال پاسپورت به سفارت و بازگرداندن آن را انجام می‌دهد. بنابراین زمانی که شما قصد سفر به کشور کانادا را دارید بایستی برای درخواست ویزای کشور کانادا از طریق یکی از کنسولگری های کشورهای واسطه و یا همسایه اقدام نمایید. ایرانیان برای درخواست ویزا باید یکبار برای انجام مصاحبه و انگشت نگاری و گرفتن عکس به یکی از سفارت خانه های کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کنند. در حال حاضر کشورهای امارات، ترکیه و ارمنستان از متداول ترین کشورهایی هستند که ایرانیان جهت اخذ ویزای کشور کانادا به آنجا سفر می کنند. خدمات پیکاپ ویزای کانادا در این کشورها شامل خدمات پیکاپ ویزای کانادا از استانبول، پیکاپ ویزای کانادا از آنکارا، پیکاپ ویزای کانادا از دبی، پیکاپ ویزای کانادا از ابوظبی و  پیکاپ ویزای کانادا از ایروان می باشد.
 
روند درخواست پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت به چه صورت است؟
شما متقاضیان ویزا بعد از انجام مراحل درخواست ویزا، مصاحبه و انگشت‌نگاری در سفارت کشور موردنظر، باید منتظر ایمیل یا نامه‌ رسمی سفارت بمانید. پس از تکمیل مدارک خواسته شده و فرم درخواست ویزا با یکی از این دو وضعیت مواجه خواهید شد : با ویزای توریستی شما جهت سفر به کانادا موافقت شده یا موافقت نشده است. 
در صورت موافقت با ویزای توریستی شما می توانید مجدداً به صورت حضوری به آن کنسولگری مراجعه کرده و پاسپورت خود را جهت صدور ویزا تحویل دهید و پس از صدور ویزا که حدودا چند روز به طول می انجامد پاسپورت خود را تحویل بگیرید، راه دیگر  این است که شما این کار را به متخصصین  ما بسپارید . ما پاسپورت شما را به سفارت فرستاده و پس از صدور ویزا از سفارت تحویل گرفته و به شما در ایران تقدیم  خواهیم کرد. روش پیکاپ ویزا از لحاظ زمان و هزینه برای شما بسیار به صرفه خواهد بود زیرا دردسر سفر مجدد شامل رزرو بلیط، هتل، ترانسفر و رفت و آمدهای درون شهری را به آن کشور ندارید  و هزینه آن نسبت به سفر مجدد شما ارزان تر خواهد بود. در حالت دوم که با ویزای شما موافقت نشده، علت مردودی ویزا یا نبود مدارک کافی را نیز به اطلاع شما می رسانند و می توانید درصدد رفع علت و تکمیل نمودن مدارک برآیید و پس از رفع نواقص مجدداَ برای ویزا اقدام نمایید.
مدت زمان پیکاپ ویزای کانادا چقدر می باشد؟
 
پاسپورت شما بین 3 تا 4 روز کاری به سفارت تحویل داده می شود. معمولا  کارهای اداری صدور ویزا حدودا یک تا دو هفته طول می کشد. در آخر پاسپورت با ویزا به شما تحویل داده می شود. زمان دقیق برای انجام پیکاپ ویزا  وابسته به کشوری که سفارت کانادا در آن است و شما برای درخواست  ویزا اقدام کرده اید، متفاوت است . اگر پیکاپ ویزای شما از امارات (دبی یا ابوظبی) باشد حدود 10 تا 15 روز کاری به طول می انجامد اما اگر از کشورهای ارمنستان و ترکیه (آنکارا یا استانبول) باشد حدود 7 تا 10 روز کاری طول می کشد.
 
پیکاپ ویزا متقاضی بستگی به نوع ویزای درخواستی او دارد، چون مدارک برای ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی متفاوت است. جهت پیکاپ ویزای مهاجرتی کانادا بایستی پاسپورت امضا شده متقاضی، پرینت ایمیلی که با ویزای  او موافقت شده،دو قطعه عکس 4.5*3.5 (مهر، تاریخ، آدرس و شماره عکاسی ضروری است) و  صفحه آخر ایمیل سفارت که شامل ایمیل متقاضی، نشانی و تلفن می باشد به صورت  تکمیل شده را به همراه داشته باشد و یا به صورت غیر حضوری به نماینده خود جهت امور پیکاپ ویزا تحویل دهد. برای ویزای غیر مهاجرتی پاسپورت امضا شده متقاضی، پرینت ایمیل موافقت با ویزای موقت  متقاضی، فرم وکالت نامه که باید توسط متقاضی امضا شده باشد و امضای آن باید با امضای موجود در پاسپورت همخوانی داشته باشد را همراه داشت .