چگونه ویزای اسپانیا بگیریم؟

جهت اخذ ویزای اسپانیا می بایست ابتدا نسبت به دریافت وقت سفارت اسپانیا از طریق وب سایت شرکت bls اسپانیا اقدام نمود. جهت دریافت وقت در این سایت می بایست نسبت به تکمیل فرم درخواست ویزای اسپانیا و درج اطلاعات هویتی و نوع ویزای درخواستی اقدام نمود. پس از طی نمودن این مراحل متقاضی می بایست در روز معین شده جهت ارائه مدارک و انگشت نگاری به مرکز bls اسپانیا در تهران مراجعه نماید. سپس مدارک متقاضی بررسی شده و پس از چند هفته جواب ویزای اسپانیا مشخص خواهد شد.
 
هر گونه خطا در فرایند اخذ ویزای اسپانیا منجر به ریجکتی ویزای اسپانیا خواهد شد. لذا توصیه می شود پیش از اقدام جهت اخذ ویزا، از مشاوره کارشناسان مجرب آژانس مسافرتی سبزینه بهره مند شوید.
 
گرفتن ویزا اسپانیا تضمینی
 
انواع ویزای اسپانیا
انواع ویزای اسپانیا به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود، که در ادامه به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.
 
ویزای کوتاه مدت اسپانیا
ویزای کوتاه مدت اسپانیا به دسته ای از ویزاها اطلاق می گردد که مدت اعتبار آن تا سقف 6 ماه و مدت مجاز اقامت آن تا سقف 3 ماه صادر می گردد. در ادامه به معرفی هر یک از ویزاهای کوتاه مدت اسپانیا خواهیم پرداخت.
 
ویزای توریستی اسپانیا
ویزای توریستی اسپانیا در واقع همان ویزای ویزای نوع D شینگن می باشد، که در دسته ویزاهای کوتاه مدت شینگن قرار خواهد گرفت. این نوع از ویزا جهت اهداف گردشگری و گاهاً درمان، چنانچه مدت مجاز اقامت درج شده در برچسب ویزا کافی باشد، اخذ می گردد. مدت اعتبار ویزای توریستی اسپانیا از نوع سینگل تا سقف 6 ماه و مدت مجاز اقامت آن تا سقف 3 ماه صادر می گردد. ولی برای ایرانیان، به علت تحولات و جریانات کشور ایران، مدت اعتبار و مدت مجاز اقامت به مقدار کمتری صادر می گردد. گاهاً شاهد صدور ویزای اسپانیا به مدت اعتبار 15 روز و مدت مجاز اقامت 7 روز بوده ایم.
 
چنانچه متقاضی از شرایط عالی، سابقه سفر درخشان و مدارک کامل برخوردار باشد، ویزای اسپانیا مولتی صادر می گردد. مدت اعتبار ویزای مولتی اسپانیا تاس سقف 5 سال صادر می گردد. ویزای مولتیپل اسپانیا به این معنی می باشد که متقاضی در مدت زمان اعتبار ویزای خود می تواند به هر تعداد سفر که مایل بود به خاک اسپانیا ورود و خروج کند. در مقابل، ویزای سینگل اسپانیا به این معنی می باشد که متقاضی تنها یک بار می تواند به خاک اسپانیا ورود کند و اعتبار ویزا پس از پایان سفر باطل می گردد.
 
چنانچه جهت اخذ ویزای اسپانیا بدون دعوتنامه اقدام شود، می بایست نسبت به تهیه رزرو هتل خارجی اقدام نمود. در صورت عدم ارائه مدارک مبنی بر محل اقامت متقاضی در طول سفر، افسر ویزا پرونده متقاضی را ریجکت خواهد کرد. چنانچه متقاضی از شرایط مناسب و مدارک کامل، خصوصاً تمکن مالی و گردش حساب مناسب، برخوردار باشد نیازی به تهیه دعوتنامه از اسپانیا نخواهد بود.
 
ویزای توریستی اسپانیا با دعوتنامه
دعوتنامه از اقوام درجه یک در اسپانیا، چنانچه مدارک مالی دعوت کننده مناسب باشد، می تواند درصد موفقیت اخذ ویزای اسپانیا را افزایش دهد. البته دعوتنامه از اقوام درجه یک در حالتی که متقاضی از سابقه سفر مناسب و مدارک کامل برخوردار نباشد می تواند نتیجه عکس نیز داشته باشد، و افسر ویزا را مشکوک به عدم بازگشت متقاضی سازد. ارائه دعوتنامه در صورتی توصیه می شود که متقاضی از شرایط عالی و مدارک بسیار کامل برخوردار باشد، و افسر ویزا را متقاعد به بازگشت متقاضی به کشور خود سازد.
 
ویزای تجاری اسپانیا
ویزای تجاری اسپانیا به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت اهداف تجاری (Business) اخذ می گردد. این اهداف می تواند شامل شرکت در یک جلسه یا عقد یک قرارداد بین دو شرکت ایرانی و اسپانیایی باشد. جهت اخذ ویزای تجاری اسپانیا می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه از یک شرکت در اسپانیا اقدام نمود. سپس بایستی مدارکی مبنی بر همکاری بین دو شرکت در ایران و اسپانیا تهیه گردد. جهت اخذ ویزا تجاری اسپانیا می بایست نسبت به دریافت وقت سفارت اسپانیا bls اقدام نمود.
 
ویزای کاری اسپانیا
ویزای کاری اسپانیا به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت کار در اسپانیا (Work) اخذ می گردد. این نوع از ویزا تنها به افراد دارای تخصص و مهارت خاص تعلق می گیرد. جهت اخذ ویزای کاری اسپانیا می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه کاری از اسپانیا اقدام نموده، و سپس جهت تعیین وقت سفارت اسپانیا bls اقدام نمود.
 
ویزای تحصیلی اسپانیا
ویزای تحصیلی اسپانیا در واقع همان ویزای نوع D شینگن (ویزای ملی شینگن) می باشد، که جهت اهداف تحصیلی، کاری، درمانی یا هدفی معین اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می بایست ابتدا نسبت به دریافت پذیرش تحصیلی از اسپانیا اقدام نمود. ارائه مدارک مالی جهت اثبات توانایی تأمین هزینه های زندگی و تحصیل، و همچنین مدارک مبنی بر محل اقامت دانشجو در طول تحصیل الزامی می باشد. بسته به نوع رشته مورد تقاضا، ویزای تحصیلی اسپانیا می تواند از دو نوع کوتاه مدت (کمتر از 90 روز) و بلند مدت (بیش از 90 روز) باشد.
 
ویزای ملاقات خانواده و دوستان اسپانیا
ویزای ملاقات خانواده و دوستان اسپانیا به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت بازدید از خانواده در اسپانیا اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای بازدید خانواده می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه از اقوام در اسپانیا اقدام نموده، سپس نسبت به اخذ ویزای توریستی اسپانیا یا همان Spain visitor visa که ویزای نوع C اسپانیا می باشد اقدام نمود.
 
ویزای ترانزیت فرودگاهی اسپانیا
ویزای ترانزیت فرودگاهی اسپانیا به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت توقف و تعویض پرواز در فرودگاه اخذ می گردد. دارنده این نوع از ویزا اجازه خروج از فرودگاه نخواهد داشت.
 
ویزای ورود مجدد اسپانیا
ویزای ورود مجدد اسپانیا یا ویزای بازگشت اسپانیا مخصوص افرادی است که مجوز اقامت دائم اسپانیا را دارند. چنانچه این افراد قصد بازگشت به اسپانیا داشته باشند ولی مجوز اقامت دائم اسپانیا آن ها مفقود، دزدیده یا اعتبار آن به پایان رسیده باشد، نیاز به اخذ ویزای بازگشت اسپانیا خواهند داشت.
 
مراحل دریافت ویزای اسپانیا
مراحل دریافت ویزای اسپانیا از طریق آژانس هواپیمایی سبزینه به شرح ذیل می باشد:
 
تحلیل و بررسی شرایط و مدارک متقاضی و اعلام درصد شانس ویزای اسپانیا
ارسال اطلاعات مورد نیاز جهت اخذ وقت سفارت اسپانیا در BLS تهران
ارائه مشاوره در خصوص تهیه مدارک لازم برای ویزای اسپانیا
تهیه مدارک جهت ارائه به شرکت BLS اسپانیا در تهران
ارائه توصیه های لازم در خصوص بایدها و نبایدها در روز انگشت نگاری
مراجعه حضوری به شرکت BLS جهت ارائه مدارک و انگشت نگاری
انتظار تا زمان دریافت جواب ویزای اسپانیا
 
منبع: سبزینه