پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا ( آمریکا - انگلیس - کانادا ) چیست؟

پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا به معنی فرستادن پاسپورت فرد به سفارت کشوری دیگر جهت چسباندن برچسب ویزا به آن، و بازگشت پاسپورت به دست فرد است. در واقع تمام این مراحل بدون حضور فرد صورت می گیرد، و با هزینه ای کم در مدت زمان کوتاه پاسپورت فرد به همراه برچسب ویزا به وی باز می گردد. تنها حضور فرد به عنوان متقاضی ویزا زمان وقت سفارت است که او به سفارت یکی از کشورهای همسایه جهت ارائه مدارک و انجام انگشت نگاری و مصاحبه مراجعه می کند، و تا زمان اعلام نتیجه ویزا در پرتال سایت رسمی سفارت یا به صورت ایمیل صبر می کند. زمانی که نتیجه ویزا به فرد اعلام می شود، او بایستی به همراه پرینت ایمیل یا جواب در پرتال سایت رسمی سفارت و پاسپورت خود به سفارت جهت دریافت برچسب ویزا مراجعه کند. ولی به دلیل هزینه سفر مجدد متقاضی به کشور همسایه، خدمات پیکاپ ویزا از انکارا ، استانبول ، دبی ، ارمنستان و تفلیس گزینه ای مقرون به صرفه تر است.
 
مراحل پیکاپ ویزا
 
ارسال تعداد بسیاری پاسپورت توسط یک نماینده قانونی نیازمند مجوز از پلیس مهاجرت است، و آژانس سبزینه با دارا بودن مجوزهای لازم جهت ارائه خدمات پیکاپ پاسپورت از انکارا ، استانبول ، دبی ، ارمنستان و تفلیس اقدام می نماید.
 
مراحل درخواست پیکاپ ویزا
مراحل درخواست پیکاپ ویزا شامل ارائه پرینت تاییدیه ویزا از سفارت و پاسپورت به آژانس هواپیمایی سبزینه می باشد. مدارک لازم برای پیکاپ ویزا برای هر نوع ویزا و هر کشور متفاوت است. مدارک لازم پیکاپ ویزای توریستی کانادا شامل پرینت تاییدیه ویزا از پرتال سایت رسمی سفارت یا ایمیل تاییدیه ویزا، پاسپورت و رسید بیو متریک می باشد. مدارک لازم برای ویزای مهاجرتی کانادا شامل 2 قطعه عکس 7*5 به همراه آدرس، تاریخ، مهر و شماره عکاسی و تکمیل صفحه اخر ایمیل سفارت می باشد.
 
مدارک لازم برای پیکاپ ویزای توریستی انگلیس شامل پرینت ایمیل تاییدیه سفارت انگلیس، پاسپورت، وکالتنامه و رسید بارکد دار از سفارت انگلیس می باشد.
 
مدارک لازم برای ویزای توریستی آمریکا شامل برگ DS160، پاسپورت، برگه وقت سفارت امریکا، شناسنامه، وکالتنامه محضری، نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری پرتال سفارت امریکا و ایمیل تاییدیه سفارت امریکا می باشد. برای ویزای اقامتی امریکا علاوه بر مدارک فوق بایستی برگ case number و برگ پست منتخب بایستی تهیه گردد، و برای ویزای دانشجویی آمریکا نیز علاوه بر مدارک فوق بایستی برگ DS160، برگ وقت سفارت امریکا و فرم DS2019 یا 120 تهیه گردد.
 
مراحل اخذ ویزا و پیکاپ ویزا
پیکاپ ویزا آخرین مرحله از سلسله مراحل فرایند اخذ ویزا می باشد. زمانی که شخصی جهت اخذ ویزای کشوری اقدام می نماید، اولین مرحله آن گرفتن وقت سفارت کشور مورد نظر، تکمیل فرم درخواست ویزا و تهیه مدارک مورد نیاز برای ویزای آن کشور است. اگر کشور مورد نظر داخل ایران سفارت داشت، متقاضی می تواند مراحل اخذ ویزا را در کشور خود دنبال نماید. ولی چنانچه کشور مورد نظر داخل ایران سفارت نداشت (مانند کشورهای کانادا و آمریکا)، متقاضی می بایست جهت اخذ ویزا به یکی از سفارت های کشور مورد نظر در یکی از کشورهای همسایه (معمولا ترکیه، امارات و ارمنستان) مراجعه نماید.
 
سفارت انگلیس در تهران نیز به علت کمبود نیرو و امکانات در وقت دهی سفارت  محدودیت دارد، لذا برخی متقاضیان ویزای انگلیس می بایست جهت اخذ ویزای انگلیس به سفارت انگلیس در انکارا ، استانبول ، دبی ، ابوظبی و ایروان مراجعه نمایند. زمانی که ویزای متقاضی صادر می گردد متقاضی می بایست مجددا به کشور همسایه مراجعه کند که ویزای خود را تحویل بگیرد. در این شرایط پیکاپ ویزا ( پیکاپ پاسپورت ) توسط یک نماینده قانونی گزینه ای مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 
مدارک لازم برای پیکاپ ویزا با آژانس گردشگری سبزینه برای هر کشور متفاوت است، که کمی پایین تر به لیست مدارک لازم بر اساس کشور و همچنین تعرفه پیکاپ ویزا اشاره شده است.
 
پیکاپ ویزا از آنکارا
پیکاپ ویزا از آنکارا برای ویزای کانادا ، انگلیس و امریکا توسط پروازهای مخصوص پیکاپ ویزا انجام می پذیرد. پیکاپ ویزای کانادا از آنکارا در روزهای یکشنبه ، سه شنبه و پنجشنبه، و پیکاپ ویزای انگلیس و امریکا از انکارا در روزهای یکشنبه ، سه شنبه و جمعه انجام پذیر است. هزینه پیکاپ ویزا از انکارا و مدت زمان پیکاپ ویزا از انکارا بر اساس کشور متفاوت است. لیست تعرفه پیکاپ ویزا از انکارا به شرح ذیل می باشد:
 
هزینه پیکاپ ویزای کانادا از انکارا 200،000 تومان + 138 لیر
 
هزینه پیکاپ ویزای امریکا از انکارا 65 دلار
 
هزینه پیکاپ ویزای انگلیس از انکارا 60 دلار
 
مدت زمان پیکاپ پاسپورت از انکارا حدود 2 هفته کاری به طول خواهد انجامید.
 
پیکاپ ویزا از ارمنستان
پیکاپ ویزا از ارمنستان برای ویزای انگلیس و امریکا از طریق ارسال پاسپورت توسط پرواز هواپیما امکان پذیر می باشد. پیکاپ ویزای انگلیس از ارمنستان در روزهای جمعه، و پیکاپ ویزای امریکا از ارمنستان در روزهای سه شنبه انجام می پذیرد. سفارت امریکا و سفارت انگلیس در ارمنستان در شهر ایروان قرار دارد. هزینه پیکاپ ویزا از ایروان به شرح ذیل می باشد:
 
هزینه پیکاپ ویزای امریکا از ارمنستان 400،000 تومان
 
هزینه پیکاپ ویزای انگلیس از ارمنستان 60 دلار
 
مدت زمان پیکاپ پاسپورت از انکارا حدود 2 هفته کاری به طول خواهد انجامید.
 
پیکاپ ویزا از دبی
پیکاپ ویزا از دبی برای ویزای کانادا ، انگلیس و امریکا هر روز از طریق ارسال پاسپورت توسط پست انجام می پذیرد. هزینه پیکاپ ویزا از دبی به شرح ذیل می باشد:
 
هزینه پیکاپ ویزای کانادا از دبی 190 درهم
 
هزینه پیکاپ ویزای امریکا از دبی 140 درهم
 
هزینه پیکاپ ویزای انگلیس از دبی 190 درهم
 
مدت زمان پیکاپ ویزا از دبی حدود 3 هفته به طول خواهد انجامید. البته در زمان های خلوت تر ممکن است پیکاپ ویزا در زمان کوتاه تری انجام پذیرد.
 
پیکاپ ویزا از استانبول
پیکاپ ویزا از استانبول برای ویزای انگلیس انجام پذیر است. پیکاپ ویزای انگلیس از استانبول در روزهای یکشنبه ، سه شنبه و جمعه توسط پروازهای مخصوص پیکاپ پاسپورت (پیکاپ ویزا) انجام می پذیرد. هزینه پیکاپ ویزا از استانبول به شرح ذیل می باشد:
 
قیمت پیکاپ ویزای انگلیس از استانبول 60 دلار
 
مدت زمان پیکاپ ویزا از استانبول حدود 2 هفته کاری می باشد.
 
پیکاپ ویزا از ابوظبی
پیکاپ ویزا از ابوظبی برای ویزای کانادا ، انگلیس و امریکا هر روز از طریق ارسال پاسپورت توسط پست انجام می پذیرد. هزینه پیکاپ پاسپورت از ابوظبی نسبت به پیکاپ از دبی بالاتر است، و به شرح ذیل می باشد:
 
هزینه پیکاپ ویزای کانادا از ابوظبی 440 درهم
 
هزینه پیکاپ ویزای امریکا از ابوظبی 440 درهم
 
هزینه پیکاپ ویزای انگلیس از ابوظبی 440 درهم
 
مدت زمان پیکاپ ویزا از ابوظبی حدود 3 هفته به طول خواهد انجامید. البته در زمان های خلوت تر ممکن است پیکاپ ویزا در زمان کوتاه تری انجام پذیرد.