ویزای شینگن چیست؟

 ویزای شینگن به ویزا یا روادیدی گفته می شود که برای ورود به کشورهای عضو شینگن نیاز است. پیمان شینگن حدود 35 سال پیش در سال 1985 بین 26 کشور امضا شد، که در آن مقرر شد که جهت تردد آسان و بدون بازرسی در مرز این کشورها، نیاز به اخذ ویزا برای شهروندان آن نباشد. و همچنین مقرر شد که مسافرین خارجی برای ورود به این منطقه می بایستی جهت اخذ ویزای شینگن اقدام نمایند.

 
ویزای شینگن چیست
 
هر یک از کشورهای حوزه شینگن می توانند صادر کننده ویزای شینگن باشند، و ورود مسافر باید حتما به کشوری باشد که ویزای شینگن از آنجا صادر شده است. پس از ورود مسافر به آن کشور، تردد در منطقه شینگن و خروج مسافر از کشور دیگر بلامانع است. در صورتی که نوع ویزا، ویزای مالتی (مولتی یا مولتیپل) یا به فارسی ” ویزای چند بار ورود ” است، ورود اولیه مسافر حتما باید به کشور صادر کننده ویزا باشد، ولی ورود های بعدی او می تواند به هر کشور دیگری در حوزه شنگن باشد، که البته به دلیل اعتماد کشور صادر کننده و اعتبار متقاضی جهت اقدام های بعدی وی، توصیه می شود که مسافر هر بار به همان کشور صادر کننده ویزا ورود کند.
 
کشورهای عضو شینگن کدام ها هستند؟
حوزه شینگن شامل 26 کشور المان ، ایتالیا ، یونان ، مجارستان ، هلند ، اسپانیا ، فرانسه ، پرتغال ، سوئیس ، سوئد ، اتریش ، بلژیک ، چک ، لهستان ، دانمارک ، نروژ ، فنلاند ، ایسلند ، اسلواکی ، لوکزامبورگ ، لیتوانی ، لتونی ، اسلوونی ، استونی ، مالت و لیختن اشتاین می باشد. معمولا نام های ” حوزه شینگن ” و ” اتحادیه اروپا ” با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، در حالی که کشور هایی در اتحادیه اروپا هستند که عضو شینگن نیستند. به عنوان مثال کشور های انگلیس ، بلغارستان ، اوکراین ، قبرس جنوبی ، کرواسی ، رومانی ، و … عضو اتحادیه اروپا هستند، ولی عضو منطقه شینگن نیستند، و ویزای مستقل کشور خود را دارند.
 
شرایط اخذ ویزای شینگن به عوامل مختلفی از جمله نوع مدارکی که متقاضی می تواند ارائه دهد، شغل، سن، تأهل و سابقه سفر بستگی دارد. بنابراین شانس ویزای شینگن برای هر شخص متفاوت است. علیرغم قوانین نسبتا یکسان میان کشورهای عضو شینگن، گاهی قوانین اخذ ویزای شینگن از کشور تا کشور دیگر کمی متفاوت می شود. میزان سختگیری نیز بنا بر جریانات کشور ما و کنترل مهاجرت از فصلی تا فصل دیگر مدام در حال تغییر است. با توجه به فعالیت روزمره آژانس سبزینه در عرصه خدمات ویزا، کارشناسان اجرائی این شرکت با آگاهی به روز نسبت به قوانین و سختگیری کشورهای مختلف شینگن، مدارک متقاضی را بررسی و بهترین انتخاب را پیش روی وی می گذارند. مدارک باید بدون نقص و ایراد تهیه و به آژانس سبزینه تحویل داده شود تا شانس گرفتن ویزای شینگن به صد برسد. کمی پایین تر لیست کامل مدارک لازم برای ویزای شینگن را مطالعه نمائید.
 
چه کسانی به ویزای شینگن نیاز دارند؟
چه کسانی به ویزای شینگن نیاز دارند پرسشی است که پاسخ آن کاملا بدیهی است. همه مردم ایران که تبعیت کشورهای عضو شینگن و کشورهای مجاز را ندارند، برای ورود به این منطقه نیاز به ویزای شینگن دارند. تنها شانس ویزا شدن است که از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است. همانطور که در بالا به آن اشاره شد، مدارک و همچنین شرایط یک شخص سرنوشت وی را در شانس اخذ ویزای شینگن تعیین می کند. در مجموع 105 کشور در جهان جهت ورود به حوزه شنگن نیاز به اخذ ویزای شنگن دارند. جهت ترانزیت نیز 12 کشور نیاز به اخذ ویزای ترانزیت شینگن دارند، که ایران نیز جزء این لیست است. به جزء خود کشورهای پیمان شینگن ، 62 کشور در جهان نیز جهت ورود به منطقه شنگن نیاز به ویزای شینگن ندارند. جهت آگاهی به روز از لیست کشورهایی که به ویزای شینگن نیاز دارند و لیست کشورهایی که به ویزای شینگن نیاز ندارند بر روی لینک های مورد نظر کلیک نمائید. شما به سایت اصلی شینگن هدایت می شوید.
 
انواع ویزای شینگن برای ایرانیان
انواع ویزای شنگن برای ایرانیان می تواند با توجه به هدف سفر متقاضی متفاوت باشد. به عبارتی هدف از سفر می تواند تور گردشگری ، سفر کاری و تجاری ، و یا یک توقف و ترانزیت چند ساعته باشد که تعیین کننده نوع، اعتبار و مدت اقامت ویزای شینگن خواهد بود. در ذیل به معرفی انواع ویزای شنگن می پردازیم:
 
ویزای عادی شینگن (USV)
ویزای عادی شینگن (USV) که مخفف Uniform Schengen Visa است همان ویزای شینگن توریستی است که متقاضی می تواند در بازه زمانی 6 ماهه به مدت 90 روز در کشورهای شینگن اقامت داشته باشد. این ویزا خود به 3 نوع A ، B ، و C تقسیم می شود که در ذیل به آن ها اشاره شده است:
 
ویزای نوع A
ویزای نوع A ویزای ترانزیت یا ویزای توقف در فرودگاه به منظور تعویض پرواز به کشوری خارج از حوزه شینگن است. در این نوع ویزا فرد اجازه خروج از فرودگاه را ندارد.
 
ویزای نوع B
ویزای نوع B نیز ویزای ترانزیت است، با این تفاوت که مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد. این ویزای شینگن بیشتر برای عبور و تردد مسافر با خودرو، قطار یا مخلوط آن با هواپیما استفاده می شود، زیرا در این نوع ویزای شینگن مسافر اجازه عبور از کشورهای مختلف شینگن تا 5 روز را دارد. به عنوان مثال، شخصی قصد سفر به انگلیس به صورت زمینی دارد، این شخص بایستی ویزای نوع B را تهیه، و از کشورهای شینگن عبور، و ظرف مدت 5 روز از حوزه شنگن خارج شود.
 
ویزای نوع C
ویزای نوع C در واقع همان ویزای توریستی شینگن است که آژانس هواپیمایی سبزینه برای مسافران خود اقدام می نماید. در این نوع ویزا شخص اجازه بازدید از هر تعداد کشور شینگن در مدت زمان مشخص شده در ویزا را دارد. این نوع ویزا به سه نوع زیر مجموعه تقسیم می شود که عبارتند از: