راهنمای جامع اخذ ویزای ایتالیا توریستی

 از اکتبر 1997 کشور ایتالیا به عضویت اتحادیه اروپا یعنی عضویت در منطقه شینگن درآمد و ویزای آن به شینگن تبدیل شد و از آن پس تمامی اتباع اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) تنها با دارا بودن یک مدرک شناسایی می توانند وارد ایتالیا شوند و در این کشور سفر کنند. در ضمن، اگر اتباع کشور های خارج از منطقه شینگن مایل به بازدید از ایتالیا، سان مارینو یا واتیکان باشند، برای ورود به این کشور در مرز و بازرسی باید مدرک سفر معتبر (پاسپورت با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخ خروج از شینگن) به همراه ویزای شینگن را ارائه دهند. 

 
چگونه ویزای ایتالیا بگیریم؟
 در ابتدا شما بایستی ببینید که کدام نوع ویزای ایتالیا مناسب شما است. سپس فرم تکمیل شده درخواست ویزای ایتالیا به همراه مدارک لازم برای ویزای شینگن ایتالیا به همراه ترجمه آن ها را جمع آوری نمایید. در نهایت باید برای مصاحبه ویزا و انجام انگشت نگاری وقت سفارت خود را رزرو نمایید و در تاریخ و آدرس مشخص شده برای مصاحبه و ارائه مدارک مراجعه نمایید. در آخر شما منتظر دریافت ویزای شینگن ایتالیا خود خواهید شد. 
حتما این سوال برایتان پیش آمده که در کجا باید برای ویزای ایتالیا اقدام کنید. شما می توانید به یکی از ارگان های دیپلماتیک ایتالیا برای درخواست ویزا مراجعه نمایید: سفارت ایتالیا و یا کنسولگری ایتالیا و مرکز درخواست ویزا (Cox and Kings Global Services).
 
انواع ویزای ایتالیا برای ایرانیان 
ویزای شینگن ایتالیا برای ایرانیان شامل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای پژوهشی کوتاه مدت، ویزای تجاری و ویزای ترانزیت می شود. ویزای ایتالیا به دو صورت بلند مدت و کوتاه مدت، یک بار ورود، دوبار ورود و مولتی است. ویزای کوتاه مدت را ویزای نوع C می نامند و ویزا هایی که اجازه اقامت در ایتالیا را تا 90 روز می دهد. برای اقامت های بیش تر از 90 روز باید نوع ویزای بلند مدت را اقدام نمایید. در زیر به معرفی انواع ویزای شینگن ایتالیا برای ایرانیان پرداخته شده است:
 
ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه و بدون دعوتنامه
 
-    ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه و بدون دعوتنامه:
ویزای توریستی جز ویزای شینگن نوع C است و شامل دو نوع ویزای توریستی بدون دعوتنامه و ویزای توریستی با دعوتنامه می شود. یکی از رایج ترین اهداف سفر به ایتالیا، گشت و گذار و بازدید از آثار تاریخی، شناخت فرهنگ، تاریخ و معماری آن، تجربه غذا ها و نوشیدنی های این سرزمین است که برای این هدف، شما نیاز به ویزای توریستی شینگن ایتالیا بدون دعوتنامه دارید و برای این امر تنها باید مدارک درخواستی خود را تهیه و ارائه دهید. در صورتی که اعضای خانواده یا دوستان شما به صورت قانونی در ایتالیا اقامت دارند و شما قصد سفر به ایتالیا برای بازدید اقوام و آشنایان خود را دارید، شما نیاز به ویزای توریستی شینگن ایتالیا با دعوتنامه دارید و بایستی دعوتنامه مطابق با اصول سفارت نوشته شده باشد و مدارک دعوت کننده نیز ضمیمه آن باشد. نامه دعوتنامه، نامه ای که شخص دعوت کننده برای فرد دعوت کننده به سفارت ایتالیا می نویسد. نامه دعوتنامه شامل اطلاعات دعوت کننده (اسم و فامیل، تاریخ و محل تولد، ملیت، کارت شناسایی، شماره پاسپورت، مجوز اقامت، آدرس محل سکونت، شغل و تلفن محل زندگی) و اطلاعات متقاضی باشد. نمونه فرم دعوتنامه برای ویزای توریستی ایتالیا را می توانید با کلیک بر لینک زیر دریافت نمایید.
https://www.ckgsir.com/resources/Tourism_Invitation_letter.pdf
 
-    ویزای ترانزیت ایتالیا:
ویزای ترانزیت به صورت زمینی، دریایی و هوایی است. این ویزای برای افرادی مناسب است که قصد سفر به کشور غیر شینگن را دارند و پرواز آن ها دارای توقف و تعویض در یکی از فرودگاه های بین المللی کشور ایتالیا است. یعنی این افراد وارد کشور ایتالیا نمی شوند، تنها از طریق قسمت ترانزیت فرودگاه پرواز خود را در کمتر از 24 ساعت عوض می کنند. غالبا دریانوردان غیر اروپایی، برای زمانی که کشتی در مدت کوتاهی در بندر یکی از کشور های عضو شینگن مثل ایتالیا توقف دارد نیاز به ویزای ترانزیت شینگن دارند.
 
-    ویزای تجاری ایتالیا:
برخی از افراد معمولا با هدف تجارت و بازرگانی به کشور ایتالیا سفر می کنند که برای این سفر در صورتی که قصد اقامت کمتر از 90 روز را داشته باشند، نیاز به اخذ ویزای تجاری شینگن ایتالیا را دارند.
 
-    ویزای کاری ایتالیا:
ویزای شینگن ایتالیا مجوز کاری نیست. شما می توانید با داشتن ویزای شینگن به سفر های تجاری و یا گردشگری بپردازید اما نمی توانید با این ویزا در کشور های شینگن کار کنید. شما می توانید برای ویزای اقامت کوتاه مدت ایتالیا اقدام نمایید اما باید توجه داشته باشید که این ویزا ویزای شینگن نیست با این حال معمولا شما می توانید به کشور های عضو شینگن سفر کنید اما باید مواظب باشید زیرا در هنگامی از کشور ایتالیا و یا حوزه شینگن خارج شده باشید امکان دارد در هنگام ورود مجدد، از پذیرش شما خودداری کنند. اگر می خواهید برای ویزای کار در ایتالیا اقدام کنید، شما بایستی برای ویزای اقامت طولانی مدت یا ملی اقدام نمایید. 
 
-    ویزای تحصیلی ایتالیا:
دانش آموزان و دانشجویانی که مایل به شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت مانند آموزش زبان و یا دوره های تخصصی در مؤسسات آموزشی موجود در کشور ایتالیا برای مدت کمتر از سه ماه هستند، می توانند برای ویزای تحصیلی شینگن ایتالیا اقدام نمایند. همچنین افرادی که باید برای ورود به دانشگاه یا مدرسه آزمون ورودی دهند، باید هدف ویزای خود را ویزای تحصیلی شینگن انتخاب کنند.
 
-    ویزای پزشکی ایتالیا:
اگر برای انجام معالجات و درمان های پزشکی قصد سفر به ایتالیا را دارید، باید نوع ویزای پزشکی را در فرم درخواست ویزای خود انتخاب نمایید. این ویزا به بیماران اجازه می دهد تا بین مدت سه تا شش ماه در منطقه شینگن اقامت داشته باشند و از مراقبت های پزشکی موجود در کلینیک ها و بیمارستان ها برخوردار شوند.
 
-    ویزای فرهنگی ورزشی ایتالیا:
ویزای فرهنگی ورزشی شینگن ایتالیا برای افرادی است که خارج از منطقه شینگن زندگی می کنند و مایل به سفر به منطقه شینگن به منظور شرکت در یک رویداد فرهنگی، ورزشی، مذهبی یا فیلمبرداری در کشور ایتالیا هستند. متقاضی باید بخشی از این رویداد باشد مثلا می تواند مجری یک رویداد، برگزار کننده کنسرت، نویسنده کتاب برای نمایشگاه کتاب، ورزشکار برای شرکت در تمرینات و مسابقات ورزشی، خدمه فیلم برای درست کردن فیلم و یا تماشاچی و مخاطب و ... باشد.